Македонија падна за две позиции на ФИФА-листата


Финале: Кој до титула? Шпанија по четврти или Англија по прв пат!? ↓↓↓


Македонската фудбалска репрезентација забележа пад од две позиции на најновата ранг-листа на ФИФА, па во моментов е на 71. место во светот.

Двата порази на почетокот на јуни беа главна причина за падот на избраниците на Благоја Милевски на ранг-листата.

Во топ-10 има една промена, односно Бразил е на четвртата позиција пред Англија, додека во топ-3 се Аргентина, Франција и Белгија.