Мареј преку Едмунд до полуфинале


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Енди Мареј се пласира во полуфиналето на АТП во Лондон после тоа што денес славеше со 2:1 во сетови против Кајл Едмунд.

Мареј подобро го отвори натпреварот и во третиот гем направи брејк. Едмунд се врати во натпреварот во следниот гем. Мареј до крајот направи уште еден брејк и тоа беше доволно за 6:4.

Продолжението донесе подобра игра на Едмунд кој во вториот сет направи два брејка и го освои со 6:3.

Во одлучувачкиот сет Мареј победи со 6:1 и си осигура натпревар против Марин Чилиќ во полуфинале.