Мерцедес се жали и сака да му ја земе титулата на Ферстапен!


Енрике лажеше? Шпанија го избра Мароко - 17 ден ↓↓↓Мерцедес не ја прифаќа одлуката дека нивниот возач Луис Хамилтон беше поразен во последниот круг од Макс Ферстапен од Ред Бул, па поради тоа поднесоа две жалби до ФИА:

Организаторите на последната трка во 2021 година донесоа неколку контроверзни одлуки, па по бурните протести на претставниците на Ред  Бул, сега се јави и Мерцедес, кој очекува пресврт и титула за Хамилтон.

„Мерцедес протестира против конечниот пласман поради кршење на правилата по членовите 48.8 и 48.12 на ФИА“, соопштија од Ф1.

Првата спорна ситуација беше одлуката да не се направи истрага поради блискиот контакт за кандидатите за тронот, а втората се однесува на преминувањето.

Организаторите го забранија тоа во момент на водство на Хамилтон на два круга пред крајот, по што дозволија такво нешто и така Ферстапен го премина седумкратниот шампион.