Милевски: Ја добивме најтешката група на ждрепката


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓Македонскиот селектор Благоја Милевски кажа дека на ждрепката ни се паднала најтешката група за квалификациите за Европското првенство (ЕП) во 2024 година.

Македонија ќе биде во групата Ц заедно со Англија, Италија, Украина и Малта.

„Фудбалски предизвик за сите нас. Ја добивме најтешката можна група. Веројатно и сами да биравме, посилни противници немаше да можевме да избереме. Ги добивме финалистите од последното Европско првенство и апсолутни фаворити за првите две места во групата. Се разбира дека ќе ја бараме нашата шанса и ќе се обидеме да останеме конкурентни до самиот крај, а објективните околности ќе покажат дали може да се надеваме на висок пласман. Групата е пеколно тешка, а такви ќе бидат и натпреварите. Наше е да веруваме во себе”, кажа Милевски.