МЛС се врати: Нани го растажи Интер во 97. минута

Американската МЛС лига се врати по повеќемесечен прекин предизвикан од коронавирусот.

За разлика од ’регуларната’ сезона, овој пат го гледаме турнирскиот дел од натпреварувањето по што најдобрите екипи од групите ќе одат во плеј-оф, а натпреварите ќе се играат на Флорида.

Сезоната се отвори со дербито на Флорида помеѓу Орландо и Интер Мајами. Орландо конечно славеше со 2:1, со голот на Нани во седмата минута од судиското продолжение.

Интер Мајами, екипата во сопственост на Дејвид Бекам, го донесе водството во 47. минута од натпреварот со еден гол на Агудела, а Орландо изедначи на 1:1 во 70-та минута со гол на Милер.

Длабоко во судиското продолжение, Орландо издвои победа. Нани ја погоди мрежата во 97-та минута и со тоа му донесе голема победа на својот тим.