Мурињо го обезди и третиот трансфер: Фантастичниот Емболо на чекор од Јунајтед


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо, сериозно ја сфати својата нова работа на “Олд Трафорд”.

Откако во Јунајтед пристигна младиот дефанзивец од Виљареал, Ерик Биали и скоро обезбедениот трансфер на Златан Ибрахимовиќ, Манчестер Јунајтед е на чекор од уште еден голем трансфер.

Имено, станува збор за најталентираниот швајцарски фудбалер и член на Базел, Емболо, кој претходно се поврзуваше со Јувентус и Лајпцинг. Емболо со своите настапи за Базел го привлече вниманието на неколку англиски, германски и италијански екипи.

Сепак, понудата од Манчестер Јунајтед изгледа најсериозна од сите и изнесува неверојатни 28 милиони фунти. Емболо е роден 1997 година и се очекува да потпише договор после завршувањето на Европското првенство.