Нишикори го дoби трилерот против Надал за бронзениот медал


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Кеи Нишикори донесе нов медал за Јапонците. Во борбата за бронзениот медал, Нишикори го победи Надал со 6:2, 6:7, 6:3. Надал истотака се враќа задоволен од Бразил, барем донекаде. Во пар со Марко Лопез го зеде златото, во микс дубл со Мугуросо испадна фвеќе на стартот.

Го носеше знамето…

Во големото финале сините ќе ги одмерат Мареј и Дел Потро. Мареј го победи Нишикори и го брани златото од Лондон. Дел Потро го победи Мареј, а во првото коло Ѓоковиќ кој со солзи го напушти теренот.

Љубителите на тенисот во Бразил гледаа одличен меч.  Нишикори го доби лесно првиот сет со 6:2, водеше со 5:2 во вториот сет но големиот борец Надал се врати, стигна до тај брејк и израмнување. Кога сите помислија дека Надал сигурно оди кон бронза, следеше класичен нокаут во режија на младиот Јапонец.

Покажа психолошка стабилност. Славеше и повеќе отколку заслужено стигна до медал.