Одбраната на турскиот голман која обезбеди четвртфинале на ЕП (Видео)


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Турција славеше со 2-1 против Австрија во осминафиналето на Европското првенство (ЕП), а најзаслужен за победата беше голманот Мерт Ѓунок.

Ѓунок запиша неверојатна интервенција во последните секунди од натпреварот и го спаси голот на Турција.

Кристоф Баумгартнер испрати удар со глава од два метри, но тоа не беше доволно за да се совлада одличниот чувар на мрежата.