Одржан беше најнеобичниот НБА-драфт во историјата ?

Ентони Едвардс е прв пик во НБА-драфтот за 2020 година. Ова беше необичен драфт кој се одржа на интернет поради епидемиолошките мерки.

Минесота тимбервулвс реши на прво место да го изберат шутерот од Универзитетот Џорџија, Ентони Едвардс.

Голден Стејтс потоа го бираше Џејмс Вајсман, кој игра како центар, додека Мајкл Џордан и Шарлот хорнетс го избраа ЛаМело Бол.