Победа на Хамилтон после инцидент со Розберг


Чекаме казна за Даку! (ја дочекавме) ↓↓↓


Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон победи на ГН на Австрија после инцидент во последниот круг со Нико Розберг.

До инцидент стигна кога Хамилтон тргна во напад и имаше контакт. Ниту еден од двајцата не ја задржа тркачката линија во тој момент, бранителот на титулата излета, но успеа да се врати и да го помине Розберг.

Болидите на двајцата беа оштетени, на Розберг повеќе, па до целта падна на четвртото место зад Ферстапен од Ред Бул и Кими Раиконен од Ферари.