Позната се номинираните за „Златната топка“, Меси го нема никаде!


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Денеска беше објавена листата од 30 кандидати за освојување на престижната награда која минатата година на изненадување на сите му припадна на Лионел Меси.

Меси оваа сезона го нема меѓу 30-те номинирани фудбалери за наградата, па тоа е голема катастрофа за Аргентинецот.

За разлика од досегашниот избор кога наградата се доделуваше на основа на успеси во текот на календарска година, од сега ќе се сметаат спортски успеси од почеток до крајот на сезоната.

Најголем фаворит за „Златната топка“ е Карим Бензема, па не се очекуваат никакви изненадувања и напаѓачот сигурно ќе ја добие наградата на 25 август.