Ракитиќ поставил ултиматум: Или ова или ништо

Иван Ракитиќ ја напушта Барселона, убедени се медиумите во Шпанија.

Хрватскиот репрезентативец дојде на „Камп Ноу“ во 2014. година, успеа да освои се што може да се добие во меѓувреме, а ерата во овој клуб се чини дека заврши.

Шпанците се убедени дека ова е последната сезона на Ракитиќ во дресот на Барселона, а доколку се случи тоа сценарио, сигурно е дека големиот фудбалер ќе остане во ЛаЛига од каде веќе има неколку понуди.

Иако Јувентус исто така покажа интерес за неговите услуги, Ракитиќ, наводно, се согласил на само една опција, а ултиматумот на неговата насловна страница го објави спортскиот весник Севилја Естадио Депортиво.

„Или Севилја или ништо“, стои на насловната страница.

Исто така, се тврди дека сопругата Ракел, родена во Севилја, има големо влијание врз ултиматумот на Барселона, која го запознала во градот по неговото пристигнување од Шалке.

Останува да се види дали Андалузискиот клуб може да ги покрие финансиските барања на Барселона.