Расте бројката на жртви: Над 174 загинати во Индонезија! (Видео)


Го чекав ова! Аргентина на „мојата“ Холандија - 18 ден ↓↓↓Во хаосот кој се случи на фудбалскиот меч во Индонезија загинаа најмалку 174 луѓе, објавија властите во Инеонезија.

Нередите се случија по мечот кога домаќините загубија со 2-3 од голем ривал, а навивачите разочарани од резултатот влегоа на теренот.

Гувернерот Емил Дардак кажа дека бројката на загинати е зголемена на 174, додека повеќе од 100 луѓе се повредени и се наоѓаат на интензивна нега во осум болници.

Претходниот биланс на загинати беше 130, но властите соопштија дека конечната бројка ќе биде многу поголема затоа што дел од повредените се во критична состојба.