Реал Мадрид мина низ пекол, а Анчелоти удри по раководството на шпанскиот фудбал!

Лидерот во шпанската Ла Лига, Реал Мадрид мина низ вистински пекол за да се пласира во четвртфинале на Купот, откако во возбудлив натпревар, по 120 минути го совлада Елче со 2-1.

Искусниот Марсело доби црвен картон во 102. минута, а потоа Елче поведе со 1-0, по што Реал направи целосен пресврт преку Иско и Еден Азар.

По натпреварот незадоволен беше тренерот на „кралскиот клуб“, Карло Анчелоти кој кажа дека распоредот на натпревари воопшто не му се допаѓа бидејќи е ужасен.

„Распоредот е ужасен и мора да се промени. Раководството на Фудбалскиот сојуз на Шпанија мора да разбере што прави. Овој натпревар можеше многу работи да промени. Можеби и досега требаше повеќе да играат, но минатото не се менува. Сега знам дека можам да сметам на Иско и Азар“, кажа Анчелоти.