Ривалот на Ѓоковиќ го молеше Србинот да му ја даде – маичката! 📸

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е главна ѕвезда на Олимписките игри, и тоа можеше да се забележи по првиот меч на големиот турнир.

Ѓоковиќ славеше со убедливи 6-2 и 6-2 против Уго Делиен од Боливија на стартот на игрите во Токио, а ривалот не покажа голем отпор.

Меѓутоа, Ѓоковиќ не можеше туку-така да го напушти теренот зашто по завршување на натпреварот, тенисерот од Боливија го задржа на мрежата и му ја побарал маичката.

Уго побарал од Ѓоковиќ да му ја подари маичката, но не ја доби на теренот, а засега не е познато дали Србинот ќе му ја исполни желбата при средба во Олимпиското село.

„Ќе го паметам ова до крајот на животот“, кажа Делиен по завршување на ждрепката и призна дека го чека мечот.