Севиља ќе биде замена за Билбао, Даблин остана без организација на ЕП

Извршниот комитет на УЕФА соопшти дека Севиља ќе биде еден од домаќините на претстојното Европско првенство (ЕП), како и дека натпревари нема да се играат во Даблин.

УЕФА побара планови за враќање на навивачите кај секој од градовите до почетокот на април, но птооа го продолжи рокот до 23 кога речиси сите потврдија присуство на навивачи на стадионите.

Во четврток беше соопштено дека Билбао остана без организација, а во петок се реши негова замена да биде Севиља, каде што ќе се играат натпреварите од групата Е, како и еден осминафинален меч.