Тијаго Силва се реши, останува во Лига на Шампионите!


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Се чини дека трансферот е договорен и дека по синоќешниот пораз во финалето на Лигата на шампионите, во кој тој покажа дека се уште може да игра на највисоко ниво, Тијаго Силва ќе пристигне во Премиер Лигата.

Имено, тој потврди дека клубот решил да не му понуди нов договор, капитенот заминува после осум години. Тој беше испратен со убави зборови од Тухел, за никого не му е јасно зошто не добива нов договор, но Леонардо сака да ги смени работите во одбрана и да донесе помлад играч.

Се шпекулираше дека Силва ќе замине во Фиорентина, меѓутоа, кога пристигнаа понудите од Англија, сè се смени. Евертон се многу заинтересирани, но на крајот се чини дека Челзи победи во трката.

На Лампард му треба искуство во одбраната, Бразилецот е врвен играч, Челси прима премногу голови, најмногу по центаршутеви, па репрезентативецот на бразилската репрезентација ќе биде корисен. Тијаго Силва има намера да игра уште три или четири сезони, „Плавите“ има политика на играчите да им даде договор на една година, кога се во нивните доцни години, во секој случај, за Силва, тоа значи да останување на големата сцена.

Неговиот план е да игра за Бразил на Светското првенство во 2022. година и да се пензионира и поради тоа не помислува да оди надвор од Европа, во Азија или МЛС.