Тоа што се очекуваше, сега се официјализира: Меси добитник на Златната топка (Видео)

Фудбалерот на Барселона, Лионел Меси е освојувачот на годинешното признание кое го доделува „Франс Фудбал“, Златната топка.

Аргентинецот беше во тесна трка со фудбалерот на Ливерпул, Вирџил Ван Дијк, а на денешната церемонија беше избрано токму тој да ја понесе оваа награда.

Ова за Меси е рекордна шеста  Златна топка во кариерата, а зад него во класификацијата останаа Ван Дијк, Роналдо, Мане и  Салах.