УЕФА повторно го казнува Селтик?

На шкотскиот гигант Селтик наскоро пак би можело да биде казнет од УЕФА поради своите навивачи кои на мечот со израелски Апоел Бер Шера извадија и мавтаа со Палестински знамиња.

Навивачите, наводно биле и предупредени од шкотската полиција дека доколку ги извадат тие знамиња ќе бидат приведени, но тие се доста непослушни.

Епа доаѓа и казна од УЕФА, веројатно следиот дуел Селтик ќе го игра пред празни трибини а ќе плати и казна од неколку десетици илјади евра.

Со децеении трае сударот помеѓу Палестина и Израел, и УЕФА често ги казнува тимовите кои изразуваат ставови против едните или другите.

2014 година Селтик беше казнет за иста случка на натпреварт против Рејкјавик.

Клубот од Глазгов во пет години е казнет осум пати од УЕФА.