Продолженијата пресудија: Реал подобар од Оклахома!

Кој тепа, Ливерпул или Челзи!? ↓↓↓

Реал победи во првиот натпревар на „НБА Глобал Гејмс“ против Оклахома во Мадрид.

Резултатот по многу напната завршница и едно продолжение беше 142:137, по четвртини 22:35, 28:30, 37:30, 39:11 и 16:11.

Дуелот беше рамноправен во првите 4, 5 минути, но потоа Оклахома ја превзема иницијативата и на крајот на првата ¼-на имаа 13 поени предност.

Во средината на 2-та стигнаа и до 20 поени разлика.

Домаќинот се потруди во 3-та ¼-на и  успеа да намали на 12 поени, но Оклахома сеуште се држеше на ниво.

Сепак, Реал успеа во последната ¼-на да ја „сруши“ Оклахома и да стигне до израмнување кое го однесе натпреварот на продолженија.

Во продолжението Реал одигра за целосен пресврт, беше подобар со 16:11 и го победи тимот од НБА.

Оклахома во среда од 20:30 игра и против Барселона која по последниот пораз од НБА тимовите го доживеа во 2003 година.