Шампионот на Шпанија ќе биде познат пред пролетта?

0

Реал Мадрид има убава шанса да ги реши сите дилеми во февруари.

Распоредот е таков што Реал Мадрид со три победи во февруари и евентуален кикс на Барселона на „Висенте Калдерон“ би им ја обезбедил титулата.

Реал ќе игра заостанат натпревар со Валенсија и ќе го надокнади тоа што има 2 натпревари помалку од Барселона и Севиља, кои имаат дерби во февруари.

Реал нема лесен распоред, играат против Виљареал и Валенсија, но секако се фаворити во тие натпревари и доколку ги освојат тие бодови, а Барселона не победи на крајот на месецот против Атлетико Мадрид, тогаш титулата ќе биде решена.

Реал во овој момент има бод повеќе и 2 натпревари помалку од Барселона, па така има потенцијални 7 бодови предност, а ако Барселона изгуби или ремизира, тие ќе имаат 9 или 10 бодови предност.

Ако февруари помине како што се очекува, титулата би можела да биде решена за неколку недели.

Share.