Гвардиола продолжува да троши, двајца од овие четворица стигнуваат на Етихад!

epa05837368 Manchester City's manager Pep Guardiola reacts during the English Premier League soccer match between Manchester City and Stoke City at the Etihad Stadium, Manchester, Britain, 08 March 2017. EPA/NIGEL RODDIS EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.

Јасно е, комплетен ремонт на одбраната на мени, ќе бидат потрошени огромни пари…

Бернардо Силва веќе потпиша за Сити, Менди и голманот Емерсон се блиску до „Граѓаните“, тоа е веќе 150 милиони во преодниот рок.

И не е крај, за уште стотина, Гвардиола има намера да доведе два нови одбранбени играчи.

Потребен му е десен бек, не е новост, го сака Кајл Вокер од Тотенхем, цената е околу 50 милиони евра и се чини д ека Сити тоа ќе го плати, испадна Бељерин, па репрезентативецот на Англија е сигурно најдобро решение во овој момент.

Сања и Забалета го напуштија клубот, па така е јасно дека Шпанецот сака да ја промени комплетната одбрана.

Потребен му е уште еден стопер, и за него е спремен да плати околу 50 милиони евра, три имиња се во нотесот на Гвардиола.

Еден е Лео Бонучи, ќе видиме дали Јувентус ќе прифати, вториот е Маркињос од Пари Сен Жермен кој е тешка мета. Него го сака и Барселона, малку е веројатно дека Парижаните ќе го пуштат некогашниот играч на Рома.

Трет е Ајмерик Лапорт, стара желба, Баскиецот Гвардиола го сакаше и во Барса, а и во Баерн.

Лапорт, капитен на Билбао, нема повеќе клаузула опд 50 милиони за заминување, но ако инсистира на трансфер „Лавовите“ ќе го пуштат. Сепак, прашање е дали има желба да замине.

Во секој случај, Гвардиола со уште двајца дефанзивци, плус Менди и опоравениот Компани веќе има одбрана која е во целост нова во однос на минатата сезона, практично ќе преживеат само Коларов и Стонс, но тие можат да бидат алтернативи, веројатно засилувањата ќе имаат предност.