Доминација на Мерцедес – Хамилтон најбрз на тренинзите во Мелбурн!


Викендов дерби, до дерби - се враќа клубскиот фудбал!↓↓↓форВозачот на Мерцедес, Луис Хамилтон доминираше на двата тренинзи во првиот ден на отворањето на сезоната.

Тој на првиот тренинг во Мелбурн имаше време од 1:24.220, а зад себе го остави Ботас со 1:24.803 и Рикардо од Ред Бул со 1:24.886.

Хамилтон возеше и најбрз круг на вториот тренинг 1:23.620. втор беше Фетел со 1:24.167, а трет беше Ботас со 1:24.176.

Овие резултати на возачите на Мерцедес навестуваат нивна доминација, но што навистина ќе се случува ќе видиме овој викенд.

Квалификациите за ГН на Австралија се на програмата утре од 7 часот.