Мареј рутински до третото коло


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓



Аткуелниот тенисер број еден во светот, Енди Мареј со рутинска победа над Дастин Браун од 3:0 (6:3, 6:2, 6:2) се пласираше во третото коло од Вимблдон.

Без поголеми потешкотии бранителот на титулата во Лондон го совлада Браун и заслужено се најде во третото коло каде ќе се соочи со Италијанецот, Фабио Фоњини.

Германецот Браун немаше ниту една брејк топка, а на натпреварот освои само седум гемови што е премалку иако играше против тенисерот број еден.