„Одлично соработувам со Валтери!“


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓Луис Хамилтон изјави дека има одличен однос со Валтери Ботас.

Тој изјави дека Валтери се разликува од неговите поранешни колеги во тимот.

„Тоа што ми се допаѓа во соработката со него е што има врска со патеката, а не надвор од неа. Нема игри, се е транспарентно. Тоа ми се допаѓа. Мислам дека добро се сложуваме и дека со нив подобро соработувам отколку со неговите претходници.“

„Разговараме на патеката. Тој зборува многу и добро се забавува. Многу е духовит и зборува смешни работи, а тоа е нешто што не би сте очекувале од Финец.“

Хамилтон минатата сезона заврши на второ место, а Розберг по освоената титула се пензионираше.

Новата сезона започнува на 26-ти март со ГН на Австралија.