„Тешко дека Федерер ќе се врати во топ 5…“


Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓Поранешниот најдобар тенисер Патрик Рафтер верува дека Ѓоковиќ ќе се врати на старите патеки во 2017-та година.

„Ќе има пристојна година во која ќе освои 2 Грен Слем титули. Кога станува збор за Мареј, не знам дали воопшто ќе ја заврши сезоната на сегашната позиција.“

На теренот се враќа и Федерер, кој во август наполни 35 години.

„Ако не ги освојува најголемите трофеи, дали би се мачел? Бидејќи која е неговата цел? Се сомневам дека ќе се врати во топ 5… Објективно мислам дека може да освои уште 1 Грен Слем.“

Првиот Грен Слем турнир се игра во Мелбурн од 16 до 29 јануари..