Многу сиромашен фудбал во првата лига: Силекс и Пелистер стигнаа до победи

Кој тепа, Ливерпул или Челзи!? ↓↓↓

Денес беа одиграни 4 натпревари од 12-то коло во првата македонска фудбалска лига.

Како што вели и насловот, многу сиромашен фудбал беше одигран во ова коло во ПМФЛ. Головите можат да се избројат на една рака, а ги имаше вкупно 4.

На дуелот во Тетово помеѓу Ренова и Работнички беа постигнати 2 гола и тоа беше најефикасниот натпревар. Резултатот заврши 1:1, Селмани ја донесе Ренова во водство во 21-та минута, а 15-на минути подоцна Елмас го постави конечниот резултат.

Во Скопје немаше многу интересни шанси, а натпреварот помеѓу Шкупи и Шкендија заврши со најнепопуларниот резултат, односно 0:0.

Во Кратово Силекс беше поуспешен од Брегалница со 1:0, благодарение на голот на Недељковиќ во 48-та минута додека во Битола, Пелистер успеа да победи против Македонија ЃП исто така со 1:0, со голот на Бујчевски во 41-та минута.

Во 17:30 се игра натпреварот помеѓу Вардар и Победа.