Арсенал одигра пријателски натпревар со Чарлтон и до врв им ја наполни мрежата (Видео)

Додека останатите премиерлигаши како Тотенхем, Челси и Манчестер Сити одиграа натпревари меѓу себе во пресрет на продолжувањето на сезоната во Премиер лигата, Арсенал тоа го стори со тимот на Чарлтон.

Избраниците на Микел Артета спарингуваа со вистински противник и одлично се покажаа на празниот „Емирати“.

Арсенал успеа да слави на овој натпревар со 6:0, a стрелци на головите беа Пјер Емерик Обамејанг, Александре ЛАказет, Џо Вилок и Еди Некетија кој постигна хет-трик.