Артета веќе прецрта еден дефанзивец и му рече да си бара нов клуб

Германскиот дефанзивец Шкодран Мустафи најверојатно ќе го напушти Арсенал до крајот на јануарскиот трансфер прозорец.

Мустафи пристигна на Емирати летото 2016. година од Валенсија како големо засилување за 40 милиони евра. Но, неговите игри не беа баш на очекуваното ниво и навивачите се надеваат дека Мустафи ќе го напушти клубот.

Одбраната е најголемиот проблем на Арсенал оваа сезона, а Мустафи успеа да направи неколку грешки за кои тој беше остро критикуван за тоа што одигра само десет натпревари оваа сезона.

Англиските медиуми објавија дека Микел Артета веќе го прецртал Мустафи и му рекол дека може да најде нов клуб. Наводно, голем интерес за него покажал Галатасарај, кој сака да го донесе на позајмица до крајот на сезоната со можност за откуп на неговиот договор.

Мустафи сигурно не останува во Арсенал бидејќи неодамна изјави дека е незадоволен од неговиот статус на составот. Откако Артета го прецрта, тој сигурно ќе стори сé за да го смени клубот до крајот на месецот.