Бостон го растури Далас на почетокот на финалната серија (Видео)


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Кошаркарите на Бостон селтикс триумфираа со 107-89 против Далас маверикс во првиот меч од финалната серија во НБА-лигата.

Следниот натпревар меѓу Бостон и Далас се игра за три дена, по што серијата се сели во Далас каде што ќе се одиграат два натпревари.

Најефикасен на паркетот беше Лука Дончиќ со 30 поени, додека Браун постигна 22 поени, а Порзингис го заврши мечот со 20 поени.