Бостон го совлада Мајами и се спаси од елиминација (Видео)


Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓

Кошаркарите на Бостон селтикс за првпат во финалната серија на Истокот успеаа да слават против Мајами хит и останаа во игра за големото финале во НБА-лигата.

Бостон ја прегази екипата на Мајами со убедливи 116-99, а петтиот меч меѓу двата тима ќе се игра за два дена во Масачусетс и би можел да ја врати неизвесноста во серијата.

Тејтум беше најдобар на паркетот со 33 поени, но главна улога на теренот одигра одбраната на Бостон.