Чеферин откри: Ми нудеа мито од 3,5 милијарди евра за Суперлигата

Претседателот на УЕФА, Александер Чеферин е еден од луѓето кои е против реализација на проектот наречен Суперлига во која треба да учествуваат европски гиганти.

Чеферин откри за медиумите како се избори за рушење на проектот на европската Суперлига, иако гигантите уште се надеваат дека може да создадат свое натпреварување.

„Знаев дека морам да бидам агресивен зашто Суперлигата моравме да ја прекинеме за 48 часа. Бев сигурен дека се бориме за вистинската работа. Тие луѓе се милијардери и не ја кажуваат реалната слика за фудбалот. Тие 48 часа ниту јадев, ниту пиев, ниту спиев, но се исплатеше. Ми понудија мито од 3,5 милијарди евра, а јас им реков дека некој е луд и не прифатив“, открива Чеферин.