Челси со минимална победа остана во сериозна конкуренција за пласман во Лигата на шампионите

Екипата на Челси славеше минимална,но многу важна победа против тимот на Норвич во првиот натпревар од 36. коло од англиската Премиер лига.

Избраниците на Френк Лампард славеа со 1:0, а единствениот погодок на средбата го постигна Оливие Жиру.

Челси сега има 63 поени и се наоѓа на третата позиција на табелата, четири бода пред Манчестер Јунајтед и Лестер кои се наоѓаат на четвртата односно петтата позиција.