ЧУДООО: „Стожице“ замолкнато, Македонија на чекор до нокаут фазата

Репрезентацијата на Македонија запиша неверојатна, феноменална победа против домашната селекција на Словенија.

Одбојкарите на Македонија приредија чудо во Стожице и со 3:1 по сетови (26:24, 30:28, 19:25, 26:24) ја совладаа Словенија која е претендент за медал од ова Европско првенство.

Со оваа победа Македонија и тоа како си ги подотвори вратите до осминафиналето, а за потврда на тоа ќе треба да се чека Турција да победи против Белорусија и против Финска денес и утре…