Дали Сари има контрола во соблекувалната на Јувентус? Киелини сам се замени

Јувентус ја совлада Бреша со 2:0 во не толку брилијантна игра, а Џорџо Киелини ги помина последните 15 минути на теренот.

Киелини се врати на теренот по скоро шест месеци. Искусниот стопер паузираше поради повреда на лигаментите уште од првото коло и дуелот против Парма, кога постигна гол и ја донесе победата на „Бјанконерите“.

Маурицио Сари изјави по мечот дека капитенот на Јувентус сам побарал замена, се појави во дресот и само рече дека сака да влезе. Стручниот стручњак не го одби неговото барање.

“Искрен да бидам Киелини, тој сам побар замена. Јас се свртев и тој беше пред мене стоејќи во дресот … Побара десетина минути вчера. Не можев да го одбијам”, рече Сари. .

Враќањето на Киелини сигурно ќе биде големо засилување за Старата дама во продолжение на сезоната, бидејќи присуството на капитените и лидерите на одбраната носи со себе потребната сериозност и максимален пристап на секој натпревар.