Дебакл на Македонија: Ракометарите загубија со 19 гола разлика од Египет!

Македонија го запиша и вториот пораз на Светското првенство во Египет, откако загуби од домаќинот со убедливи 38-19.

Египет отвори одлично и создаде предност од 10-3, по што Македонија за момент се врати во живот и намали на 6-10, о потоа почна серијата на Египет, со која домаќинот на СП стигна до 20-6.

Египет продолжи да доминира и во второто полувреме и набрзо поведе со максимални 21 гол предност (34-13), по што домаќините ја одржуваа предноста и триумфираа со 38-19.

Македонските ракометари последниот меч на СП го игра против Чиле.