Деби на Македонија на ЕП: Одмазда или трет пораз против Австрија?

Македонија дебитира на Европското првенство (ЕП) со натпреварот против Австрија, кој се игра денеска од 18 часот во Букурешт.

Австријците ќе бидат големи фаворити во групата, како и против нашата репрезентација, со која досега играат двапати и запишаа две победи.

Ѕвездите како Давид Алаба, Марсел Сабицер, Марко Арнаутовиќ и други ја предводат селекцијата која претходно славеше против нас со 4-1 и 2-1.

На 10 јуни го доживеавме првиот пораз, иако имавме водство од 1-0 во мечот кој го загубивме со 1-4 на крајот.

Австрија беше сигурна и во реваншот, кога славеше со 2-1 во Виена, па затоа и сега ќе ја има фаворитската улога.