Џеко стана најстар стрелец за Интер во дуелите против Милан!


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим!↓↓↓Милан славеше со 3-2 во градското дерби пртоив Интер во петтото коло од италијанската Серија А, а босанскиот напаѓач Един Џеко успеа да се запише во историјата.

Босанецот го постигна вториот гол за Интер, кој го намали поразот на 2-3, а исто така стана највозрасен фудбалер кој постигнал погодок против Милан.

На Џеко тоа му успеа на 36 години и 170 дена, со што го урна рекордото на Волтер Самуел (34 години и 198 дена).