Џошуа: Ќе бидам подготвен за Фјури во декември!

Британскиот боксер Ентони Џошуа кажа дека во декември ќе биде подготвен да се бори против сонародникот Тајсон Фјури, кој претходно го предизвика за „Битка за Британија“.

Фјури е сопственик на ВБЦ-појасот во тешка категорија, а во моментов е во пензија од која планира наскоро да излезе.

„Џошуа, знам дека неодамна загуби од Усик и немаш планови, па подготвен сум да се борам со тебе за ВБЦ-титулата во следните месеци. Подготвен си, излезе од борба од 12 рунди и ако си заинтересиран, ќе одредиме датум и ќе се бориме“, кажа Фјури

По тоа пристигна позитивен одговор од Џошуа, кој се согласи на такво нешто.

Фјури во кариерата има 33 борби и 32 победи, како и едно реми против Деонтај Вајлдер.