Директор на Дортмунд ја одреди судбината на Халанд

Првпат во јавност зборуваше директорот на Борусија Дортмунд, Себастијан Кехл, кој ја одреди судбината на Ерлинг Халанд.

Многу се шпекулираше во светските медиуми за иднината на Халанд, а како главен фаворит се споменуваа Барселона и Челси, но директорот на Дортмунд смета дека фудбалерот ќе остане во бундеслигашот и следната сезона.

„Халанд ќе игра за Борусија Дортмунд и во следната сезона. Разговарав со Ерлинг, тој го сака овој клуб, уште е млад и има време за напредок во кариерата“, вели директорот.

Норвежанецот е најдобар стрелец во Лигата на шампиони сезонава со 10 гола, а во 38 меча во сите натпреварувања постигна 37 голови.

За Халанд се подготвуваа понуди од 130, 140, 150 милиони евра, а заинтересирани беа и ПСЖ, Манчестер сити, Реал Мадрид, но Дортмунд нема намера да го пушти.