„Дончиќ ќе игра за Словенија сè додека може да се движи“


Финале: Кој до титула? Шпанија по четврти или Англија по прв пат!? ↓↓↓


Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ имаше одлична сезона во НБА-лигата, но остана без шампионскиот прстен по поразот од Бостон селтикс.

Дончиќ имаше проблеми со повреди во регуларниот дел од сезоната, но генералниот директор на тимот, Ник Харисон посочи дека Словенецот е подготвен да игра за неговата татковина.

„Сè додека може да се движи, Дончиќ ќе игра за Словенија. Тоа се моите очекувања“, кажа Харисон.

Словенија ќе игра квалификациски турнир од 2 до 7 јули и ќе се соочи против Грција и Хрватска.