Ферстапен доби казна за трката во Белгија


Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓


Двократниот светски шампион во Формула 1, Макс Ферстапен ќе ја почне трката во Белгија пет места поназад од резултатот кој ќе го оствари во квалификациите.

Причина за тоа е надминување на дозволениот број на промена на делови за трансмисијата на болидот.

Холанѓанецот ќе добие казна која ќе важи само за главната трка, но не и за спринтот кој се вози в сабота.

Ферстапен останува главен фаворит за победа на трката, на која се очекуваат и лоши временски услови, односно дожд.