Ферстапен го прекина молкот по инцидентот со Норис во Австрија


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Трката за Големата награда на Австрија ја одбележа инцидент во завршницата меѓу Макс Ферстапен и Ландо Норис, а најмногу профитираше Џорџ Расел.

Ферстапен стигна до боксот и се врати на патеката по инцидентот, додека Норис мораше да се повлече и да остане без бодови.

Актуелниот шампион конечно го прекина молкот по судирот и кажа дека тоа било дел од тркањето, иако Норис смета дека Ферстапен намерно направил таков потег.

„Како пријател никогаш не сакате да се случи инцидент. На крајот, тоа е дел од тркањето. Двајцата сме виновни за инцидентот. Мислам дека му оставив доволно простор на Ландо“, кажа Ферстапен.