Фудбалерите на македонската репрезентација донираа опрема за болниците во државава


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Фудбалерите на најдобрата репрезентација на Македонија донираа медицинска опрема за болниците во земјава кои активно се борат со коронавирусот.

Оваа информација на социјалните мрежи ја потврдија повеќето репрезентативци на нашата селекција. Тие напишаа дека е донирана различна опрема за која во медиумите се пишуваше дека недостига во болниците.

Болницата „8ми септември“ и Клиниката за Инфективни болести во Скопје од фудбалерите добија маски, скафандери, капи, средства за дезинфекција, заштитни визири и слична опрема.

– Ви благодариме што се грижите за нашите сограѓани, нештедејќи се себе во оваа заедничка битка. Воедно ги повикуваме сите кои се во состојба да донираат, да го направат тоа, сега кога е најпотребно. Длабока почит кон медицинските тимови и целиот помошен персонал, -се вели во дел од објавата на репрезентативците.

View this post on Instagram

APEL od nas fudbalerite na A REPREZENTACIJATA na nasata sakana zemja Iako sme daleku fizicki , nie sme so celo srce i dusa so nasiot narod. Denes doniravme odredena kolicina LZO za medicinskiot i pomosniot personal vo GOB 8 Septemvri i KIFB Skopje. Doniravme odredeni kolicini – maski KN95 – skafanderi – kapi – kaljaci – sredstva za dezinfekcija na race i povrsini -rakavici -gelovi -hiruski maski -zastitni viziri Vi blagodarime sto se grizite za nasite sogragjani, ne stedejki se sebe vo ovaa zednicka bitka. Voedno gi povikuvame site koi se vo sostojba da doniraat ,da go napravat toa ,sega koga e najpotrebno. Dlaboka pocit kon medicinsite timovi i celiot pomosen personal. (Se gledame na stadion) ?????? #ostanidoma?

A post shared by Stefan Ristovski (@stefan_ristovski_13) on