Ѓоковиќ пред тешка одлука – Вимблдон или ОИ во Париз?


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ имаше операција во Париз по повредата во осминафиналето на Ролан Гарос, по што му следи долга рехабилитација.

Ѓоковиќ се повреди пред Вимблдон и Олимписките игри (ОИ) во Париз, а наскоро мора да донесе одлука дали ќе жртвува некој од турнирите.

Вимблдон ќе почне на 1 јули, а засега не е познато дали Ѓоковиќ ќе настапи и во опасност е да загуби 1.200 бодови, со што ќе падне до петтата позиција на АТП-листата.