Ѓоковиќ со радикален предлог ќе прави тениска револуција

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ даде предлог за промена на форматот на натпреварите на гренслем-турнирите, поради големите напори со кои се соочуваат тенисерите и ризикуваат повреди.

Ѓоковиќ вели дека најдобро е да се играат два-три сета на натпревар.

„Сакам да се играат два или три сета, иако секако најдобро е гренслемовите да се играат во пет. Не знам дали постои шанса да се промени тоа, но само чувствувам дека имавме премногу турнири и натпревари во текот на годината. За жал, имаме статистика која е чудна. Просечната старот на љубителите на тенисот во светот е 61 година. очигледно сме еден од тие спортови кои се држи до традицијата, но никогаш не сме размислувале за промени. Помалку турнири, различлен календар, систем на бодување…“, вели Ѓоковиќ.