Хигинс во ЦСКА до 2017-та


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


ЦСКА Москва не сака многу да го менува ростерот за следната сезона, а во прилог на тоа оди и информацијата дека денес после Витали Фридзон, договорот со рускиот клуб го продолжи и Кори Хигинс.

Америчкиот крилен кошаркар потпиша договор до 2016-2017-та и така тргна по постапките на Нандо Де Коло, Виктор Хријапа и Ивор Лазаров.

„Многу ми е мило што останав во оваа организација. Се радувам на новата сезона“, изјави Хигинс.

27-годишниот кум на легендарниот Мајкл Џордан минатото лето од Газиантеп стигна во ЦСКА и во првата сезона ја освои Евролигата и ВТБ лигата.

Минатата сезона имаше учинок од 9.9 поени, 2.1 скок и 1.7 асистенции по натпревар.