Хрват ќе стане најскап дефанзивец во историјата и ќе го урне рекордот на Мегваер!


Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓Хрватскиот дефанзивец Јошко Гвардиол има само 20 години, а важи за еден од најдобрите стопери во светот и наскоро би можел да го напушти Лајпциг.

Интерес за потписот на дефанзивецот на Лајпциг покажаа неколку гиганти, меѓу кои се Манчестер јунајтед, Челси, Реал Мадрид и Барселона.

Гвардиол беше приоритет на Томас Тухел додека го предводеше Челси, а тој остана на листата со желби и на новото раководство, па премиерлигашот планира да го купи следното лето.

Лајпциг претходно договори продажба и на Кристофер Нкунку во Челси за 60 милиони евра, но трансферот на Гвардиол ќе чини многу повеќе и ќе го урне рекордот од 87 милиони евра за Хари Мегваер.