Ибрахимовиќ во Милан носи бивш голгетер на Јувентус


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Шпанскиот напаѓач Алваро Мората наскоро се враќа во Италија, каде што ќе го носи дресот на италијанскиот вицешампион Милан.

Медиумите пишуваат дека „виновник“ за овој трансфер е Златан Ибрахимовиќ кој лично му се јавил на Мората и го убедил да потпише договор.

Милан сакаше да го ангажира Џошуа Зиркзе, меѓутоа талентираниот фудбалер е пред преселба во Манчестер јунајтед.

Мората има откупна клаузула од 13 милиони евра во договорот со Атлетико Мадрид, па тоа ќе биде и потешкиот дел за Милан во преговорите.

Шпанецот наводно ќе прифати договор на три години со плата од четири милиони евра по сезона.