Каде може да игра Ѓоковиќ ако Бајден не му дозволи да влезе во САД?


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓Новак Ѓоковиќ повторно се соочува со сериозни проблеми затоа што не доби специјална дозвола за влез во САД бидејќи не е вакциниран.

Српскиот тенисер се надева на одлука на претседателот Џо Бајден, кој може да му дозволи на Ѓоковиќ да влезе во САД и да игра на Индијан Велс и во Мајами.

Доколку не добие дозвола, Ѓоковиќ ќе може да игра само на две места, односно во Африка и Португалија.

Првиот турнир на кој може Србинот да настапи е во Мароко, кој припаѓа на категоријата АТП 250 и титулата ја брани Давид Гофан.

Ѓоковиќ, наместо во Африка, би можел да замине во Португалија и да игра на „Милениум Опен“, кој исто така припаѓа на АТП 250, а титулата ја брани Себастијан Баез.